+90 212 272 51 51
info@itibaratolyesi.com

Algı Nedir?

İtibar Atölyesi PR Ajansı, Medya, PR, İletişim, Algı ve İtibar Yönetimi

Algı Nedir?

Algı yönetimi

Zihnimiz düşünceler yaratır, düşünceler fikirler yaratır ve fikirler yaptığımız ya da uğraştığımız her şey hakkında bir algı yaratır. Algıyı yönetmek gerçekten bu kadar önemli mi? Evet!! Çünkü algı çoğu zaman gerçeklikten daha önemlidir. Aslında algıyı yönetmiyorsanız, realiteniz soluk olacaktır. Bireylerin seçici olarak organize ettikleri ve daha sonra çevrelerindeki dünyaya anlam vermek için duyularından gelen girdileri yorumladıkları süreç olarak tanımlanır. Algı yönetimini günlük iç ve dış etkileşimlerde kullandıkları için kuruluşlar tarafından önemli bir araç görevi görür.

Reklam ve marka imajı açısından, yönetilecek bir algı olmadan başka bir iletişim biçiminin mümkün olmadığı açıktır. Tüm bunlar, kamuoyu şeklinde basit bir inceleme stratejisiyle sonuçlanır. Özetle, algının temeli daha bir ürün piyasaya çıkmadan önce başlar. Ürünün pazarlanması ve tanıtımı, satışları artırır ve haberleri yaygınlaşır ve ürünün piyasaya sürülmesini bekler. 

Neden Algı Yönetimi? 

Şirketin pazarlamasını güçlendirmek ve marka değeri kazanmak için şirketin marka yöneticisi algı yönetimini kullanabilir, bunun nedeni en etkili sonuçları üretmeyi amaçlar. Çalışkan marka yönetimi, rakiplerle ilgilenerek ve promosyonlar, maliyetler ve memnuniyet için önemli ölçüde çalışarak müşterilerden güven kazanmaya ve olumlu geri bildirimler göstermeye odaklanır.

Algı Yönetimi Stratejisi

Algı yönetimi stratejisi çeşitli yaklaşımlar kullanarak diğer tarafın güdülerini, duygularını ve sonuçlarını yönlendirmeyi amaçlayan yaratıcı bir strateji doğasını kullanır. Nihai amaç, karşı tarafın algısını, yöneticiye bir zafer elde etmek veya o karşı tarafı yenmek için başarıyla kullanılabilecek bir avantaj sağlayacak şekilde değiştirmektir:

  1. Mevcut verilerin seçici kullanımı algı yönetiminin bir parçasıdır
  2. Çoğu zaman gerçekler kısa ve öz bir şekilde sunulur, böylece tüketicilere, belirli bir ülkenin vatandaşlarına veya belirli bir ülkenin vatandaşlarına veya bir rakibe iletilebilecek belirli bir algı oluşturmak daha kolay hale gelir.

Algı Yönetimi Nasıl Çalışır? 

Algı yönetimi, iş rekabeti, tüketicilere ulaşma, siyasi arena gibi hayatın pek çok alanında uygun olmayan unsurları çıkardığı ve ilgili verileri veriye öncelik verme ve dolayısıyla taraflara öncelik verme açısından önyargısız olarak sunduğu için uygulanabilir bir strateji olarak kendini göstermektedir. söz konusu ortamda ihtiyaç duydukları gibi. İşletmeler, tüketicilerden istenilen davranış ve satın alma kalıplarını elde etmek için kamuoyunun algılarını şekillendirir. Algı yönetiminin patlama yaptığı çeşitli alanlar, 

  • Marka Yönetimi 
  • Liderlik 
  • Pazarlama 
  • Risk yönetimi 
  • Uluslararası iş şeklinde sıralanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.