+90 212 272 51 51
info@itibaratolyesi.com

Halka İlişkiler

İtibar Atölyesi PR Ajansı, Medya, PR, İletişim, Algı ve İtibar Yönetimi

Halka İlişkiler

halkla ilişkiler nedir?

Halkla ilişkiler, işletmelerin veya resmî kurumların faaliyetlerini devam ettirmek amacıyla insanlarla kurduğu düzenli ilişkiler yönetimidir. İş dünyası esasen insanlar arasında dönen bir mesleki örgütlenmedir. Bu sebeple hangi iş yapılırsa yapılsın temelinde insan ilişkileri yatar. Kimi meslekler insanlar arasında ticaret yapmak, kimi meslekler insanlara hizmet etmek amacıyla var olmuştur. İş ve işleyişlerini temel aldığı konu doğrultusunda yürütürler. Halka ilişkiler bölümü de işletmelerin insanlara açılan penceresidir. Halka ilişkiler bölümünde çalışabilmek için üniversitelerin halka ilişkiler veya alternatif olabilecek diğer bölümlerinden mezun olmak gerekir. Diğer alternatif bölümler genellikle iktisadi idari bilimler fakültelerinin bünyesinde okutulan programlardır. 

Halka İlişkilerin Amacı Nedir 

Halka ilişkilerin temel amacı bir işletmenin veya resmi kurumun verdiği hizmette üstün menfaat sağlaması ve kamuya yararlı hizmet vermesidir. İşletme veya resmi kurumun verdiği hizmetin kalitesinin artırılması için gayret gösterir. 

  • İnsan ilişkilerini, rakibi olan firmalarla ilişkilerini vs. yürütmekle görevlendirilir. Bunlara ek olarak halka ilişkiler bölümü iş yerinin veya kurumun itibarını en iyi şekilde korumak ve geliştirmek için çalışır. 
  • Çeşitli organizasyonlar düzenlerler. Bu organizasyonlar iş yeri veya kurum içerisinde olabileceği gibi farklı iş yerleri ve kurumlar arasında da olabilir. 
  • Halka ilişkiler bölümü kariyer ve tanıtım günlerini de düzenler, katılımcılar için her türlü uygun ortamı oluşturur. 
  • Kısacası halka ilişkiler departmanı sosyal hayatın direkt olarak içinde çalışır. 

Halka İlişkiler Uzmanları Nerelerde İstihdam Edilir

Halka ilişkiler uzmanı olmak için üniversitede gerekli eğitimi almak gerekir. Lisans eğitiminin üzerine ayrıca konuyla alakalı yüksek lisans ve doktora programlarında da eğitim alınabilir. Gerekli eğitimi alan uzmanlar özellikle hizmet sektöründe çalışır. 

  1. Oteller, şirketler, televizyon ve reklamcılık faaliyetleri, bankalar, kamu kurumları, ajanslar, gazeteler vs. gibi pek çok iş yerinde istihdam sağlanabilir. 
  2. Halka ilişkiler mesleğini yürütecek kişiler hem özel sektörde hem de devlet bünyesinde çalışabilir. Burada tercih kişinin kendisine bağlıdır. 

Halka İlişkiler Bölümü Kazancı 

Bu bölüm minimum olarak çalışanlarına asgari ücret kazandırır. Ancak çalışılan kuruma ve kişinin başarısına göre azami tutar değişiklik gösterebilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.