+90 212 272 51 51
info@itibaratolyesi.com

İtibar nedir?

İtibar Atölyesi PR Ajansı, Medya, PR, İletişim, Algı ve İtibar Yönetimi

İtibar nedir?

itibar yönetimi

İtibar kelimesinin en basit anlamı saygı görme ve güvenilir olma olarak açıklanabilir. İtibar hem insan ilişkilerinin gündelik olarak yürütüldüğü sosyal hayatta hem de iş hayatında oldukça önemlidir. İnsan ne kadar itibar sahibi olursa toplum içerisinde sosyal statüsü o kadar yüksek olur. Sosyal statü ise insanın yaşam biçimini oluşturur. Toplumda değer gören insanın kendisine saygısı da yüksek olur. Aynı şekilde iş hayatında da iş yerleri ve kurumlar için itibar ilgili iş yerinin veya kurumun diğer kişiler tarafından algılanma şeklini oluşturur. Bir iş yerinin itibarı ne kadar yüksek olursa güvenilirliği de o kadar artar. Bu da iş dünyasına ilgili iş yerine başarıyı getirir. 

İtibar nedir? İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır 

İtibar esasen öznel yani kişiye göre değişen bir durum olsa da bunun iş yeri için genelleme imkânı da vardır. Genel olarak itibarı yakalamış iş yerleri toplum içerisinde popüler ve gözde iş yerleri olur. Bu iş yeri bir hizmet veriyorsa herkes tarafından tercih edilebilir olmayı amaçlar. İtibar yönetimini sağlamak için iş yerinde strateji geliştirme için ekipler kurulabilir. Bu ekipler profesyonel anlamda çalışmalı ve iş dünyasında başarıya ulaşmak için yollar aramalıdır. 

  1. İtibar Değişken Bir Olgudur

İtibarın bir kere sağlanması sürekliliğini kılmak için yeterli olmaz. Çünkü;

  • Bir işletmenin itibarı bir zamanlar iyiyken ilerleyen süreçlerde düşebilir. Bunun önüne geçmek için sürekli olarak toplumun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmalıdır. 
  • İş yeri bu sebeple dinamik olmalı ve her zaman gelişen ve değişen şartlara uyum sağlamalıdır. Aksi halde varlığını başarılı bir şekilde sürdüremez. 
  1. Başarının Anahtarı 

İtibar her alanda insanlara iş ve sosyal hayatlarında başarı getirir. İtibarı yerinde ve yüksek olan kişiler de iş yerleri de her zaman başarılarını sürdürür. Ancak itibar öznel ve değişken bir olgu olduğundan üzerinde devamlı olarak çalışılması gerekir. Mevcut yerinde sayan hiçbir şey küresel dünyaya adaptasyon sağlayamaz. Sürekli olarak dinamizm şarttır. Bugün dünyaca tanınan şirketlerin, iş yerlerinin ve şahısların popülerliği buna bağlıdır. Toplumun değişen yapısına uyum sağlayamayan her varlık ise unutulmaya mahkumdur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.