TAYSAD Başkanı Alper Kanca, taşıt yan sanayicilerini yakından ilgilendiren konularda bilgi vermek amacıyla, basın mensuplarıyla biraraya geldi.

BUGÜN HANGİ SORUYA YANIT ARANDI?
Yanıtı aranan en önemli konulardan biri de, başlıktaki soru oldu.

SÜRÜCÜSÜZ TAŞIT TEKNOLOJİSİNDE GERİDE KALMA KORKUSU…
TAYSAD Başkanı Alper Kanca, Avangarde Hotel’de gerçekleştirilen kahvaltıda, taşıt yan sanayicilerini yakından ilgilendiren konularda bilgi vermek amacıyla, basın mensuplarıyla biraraya geldi. Kahvaltılı toplantıda, TAYSAD Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı da, toplantıda Nisan ayında katıldığı “Connected and Automated Driving Konferansı” izlenimlerini aktardı. Kısa süre öncesine kadar bilim kurgu öyküsü diye baktığımız bazı konuların, çok kısa sürede gerçek olacaklarına işaret eden Baybalı, sürücüsüz otomobillerden önce sürücüsüz kamyon ve büyük taşıtların hayatımıza gireceğini ve hızla yaygınlaşacağını söyledi. Özellikle TIR diye adlandırılan büyük taşıtlarda sürücüsüz sistemlerin Avrupa’da çok hızlı geliştiğine dikkat çeken Baybalı, Türkiye’nin bu konuda geride kalmasının yaratacağı büyük sıkıntılara şöyle dikkat çekti:
“Dünyadaki otomotiv gündemi; sürücüsüz araçların elde ettiği datanın sahiplenilmesi, birbirleriyle ve çevreyle ilgili elde ettiği datanın paylaşımı, obje tanımanın ötesinde birbirinden farklı çevresel görüntüyü tanıyabilmesi, elde ettiği datayı işlemesi ve geri çağırması süreci ekseninde şekilleniyor. Avrupa’da 19 ülke bu konuda anlaşma yaptı. Bu anlaşma ile AB üyesi ülkelerle birlikte İsviçre ve Norveç arasında otonom araçlar ile ilgili bir görüş ve uygulama birliğine varıldı. Gerekli teknolojik altyapının sağlanmasının ardından araçlar sürücüsüz olarak yola çıkarak lojistik alanında büyük bir verim artışı sağlanacak. Araçlar hem birbirleri ile hem de yol ile bağlantı kurabilecek ve bilgi aktarabilecekler. Böylece 24 saat boyunca araçlar yolda ilerleyebilecek ve ürünlerin ülkeler arası aktarım süreleri kısalacak. Bu da özellikle ticaret için büyük bir avantaj sağlayacak. Tüm bunların yanı sıra, Türkiye’nin bu anlaşma içinde yer almaması da yine Avrupa ile olan ticari ilişkinin dışına itilmemize yol açabilir. Yani yine burada AB ülkeleri ile olan politik gerginliğin etkilerini görüyoruz. Bu yatırımı yapmayan ülkeler kaybeden tarafta yer alacak. Biz de bu sisteme entegre olmak zorundayız. Üniversitelerle konuşarak, tedarik sanayi olarak bu işe müdahale etmemiz şart. Öyle ki, Türkiye olarak otonom araç anlaşması içine giremediğimiz taktirde AB ile yapılan ticaretin dışına itilmiş olacağız. Bulgaristan ve Doğu Avrupa ülkeleri otonom araçlar ile ticarete dahil olacak ama Türkiye hiçbir girişimde bulunamayarak ticarette kısıtlı kalacak. Bu sadece otomotiv yan sanayi ile ilgili bir durum değil. Bu aşamaya gelindiğinde sebze, meyve dahil hiçbir ihracat ürünü gönderilemeyecek.”

ŞUAYİP ALABAY ENDEKSİ…
Yeni Şafak gazetesinde otomobil sayfasını hazırlayan ve uzmanlığı otomobil dünyası olan arkadaşımız Şuayip Alabay, bugün TAYSAD tarafından Avangarde Hotel’de gerçekleştirilen kahvaltılı basın sohbetinin en önemli “espri gündem konusu”ydu:-))
Şuayip Alabay gündemdi, çünkü geçtiğimiz günlerde arkadaşımız evlendi. (Kendisine tekrar ömür boyu mutluluklar diliyoruz.)
TAYSAD Başkanı Alper Kanca ve TAYSAD üyeleri, kahvaltılı basın sohbeti başlamadan önce Şuayip Alabay’ı TEBRİK ettiler ve ömür boyu mutluluk dilediler.
Şuayip Alabay, haberlerini rakamsal veri setleriyle zenginleştirmeyi seven bir gazeteci.
Başkan Alper Kanca Bey, şakayı, tam da bu “sevginin” üzerine kurdu:-))
– “Bundan sonra otomobil endüstrisi için bir Şuayip endeksi hazırlayalım… Bu endeksin Şuayip evlenmeden önce (ŞEÖ) ve Şuayip evlendikten sonra (ŞES) kırılımları olsun. Şuayip’in bir çocuğu olduktan sonra endekse yeni bir kırılım daha ekleriz: Şuayip’in çocuğundan sonrası:-))”

Fotoğraf: Avangarde Hotel’de gerçekleştirilen kahvaltıdan…

fotoğraf (3)